Dopuna do minimalne zarade
Da otvorite prozor "Osnovi za obračun" u glavnom meniju programa "Obračun zarada" odaberite stavku "Osnovni podaci" ( vidi sliku ) ili kliknite na ikonu osnovnog menija "Obračuni" .
Minimalna zarada ( minimalac )utvrđuje se kao proizvod minimalne cene rada i radnih časova:
- Minimalna cena rada utvrđuje se u neto iznosu po radnom času za kalendarsku godinu.
- Broj radnih časova računamo tako što broj radnih dana u konkretnom mesecu pomnožimo sa 8 radnih sati.
U slučajevima kada je NETO osnovna zarada ostvarena za puno radno vreme provedeno na radu i ostvareni standardni učinak poslodavac je u obavezi da obračuna dopunu do iznosa minimalne zarade ( dopuna do minimalca ). Za ovaj obračunski slučaj u prozor "Osnovi za obračun" u podprozoru "Osnov" i padajuću listu kolone "Formula" uvedena je promenljiva "Dopuna do minimalca". Formirajte novi osnov za obračun koji u svojoj formuli sadrži promenljivu "Dopuna do minimalca", ( vidi sliku ) . Ovaj osnov u spisku osnova za obračun mora da ima najveću grupu i u toj grupi najveći redni broj, ( vidi sliku ) . Pored ovog uslova u okviru podprozora "Osnov" mora biti pravilno označeno koji sve osnovi za obračun ulaze u osnovnu zaradu (Redovan rad, ...) i pravilno definisani svi osnovi za obračun koji ulaze ili ne ulaze u fond časova.
Calculus pravilo
Ukoliko nisu zadovoljena obračunska pravila u okviru prozora "Osnovi za obračun", sasvim je izvesno da obračun dopune do minimalca u Vašem obračunu neće pravilno raditi, odnosno uopšte neće raditi.
Korisno je znati
Minimalna zarada je obračunska kategorija. Ovako utvrđena minimalna zarada predstavlja "osnovnu zaradu". Za vreme provedeno na radu i ostvareni standardni učinak radnik prima osnovnu zaradu uvećanu za naknade i dodatke na zaradu. Osnovna zarada zaposlenog, određena na osnovu elemenata utvrđenih opštim aktom, ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa zakonom, dok zaposleni ima pravo na pun iznos minimalne zarade samo ako je ostvario standardni učinak i puno radno vreme.
Postupak dopune obračuna do minimalne zarade
Formirajte novi obračun u prozoru "Obračuni" i u editor obračuna obavezno unesite propisani iznos minimalne NETO zarade, (vidi sliku) . U listiću "Kartice" ažurirajte i inicijalizujte obračun i pustite obračun. Da proverite ima li u obračunu radnika sa nižom zaradom od minimalne kliknite na dugme za proveru minimalne zarade "Min.zarada", (vidi sliku) .
Za radnike čiji NETO ide ispod zagarantovane minimalne zarade za puno radno vreme provedeno na radu i ostvareni standardni učinak, neto iznos u koloni "Neto" biće označen crvenom bojom. Uđite u svaku pojedinač karticu obračuna, dodajte osnov za obračun "Dopuna do minimalne zarade", (vidi sliku) i kliknite na dugme "Obračun kako bi se usaglasio NETO iznos sa zagarantovanom minimalnom zaradom, (vidi sliku) .
Calculus pravilo
U slučaju da više radnika tokom obračunskog perioda ima NETO zaradu ispod zagarantovane minimalne zarade možete prilikom inicijalizacije osnova za obračun inicirati i osnov za dopunu do minimalne zarade, (vidi sliku) . Po završenom obračunu razlika do zagarantovane minimalne zarade, kliknite na dugme "Briši prazne osnove", kako biste obrisali ovaj i ostale osnove iz svih kartica obračuna u kojima ima osnova bez iznosa kako se ne bi bespotrebno štampali na karticama i obračunskim listićima.
Korisno je znati
Do ove situacije da je NETO zarada ispod zagarantovane minimalne zarade dolazi kad radnik ima ugovor o radu sa veoma niskim koeficijentom radnog mesta. Množenjem koeficijenta radnog mesta i vrednosti koeficijenta dobija se BRUTO minimalna zarada. Sve vreme dok se radniku ne poveća koeficijent radnog mesta ili dok se ne promeni kolektivni ugovor da dostigne minimalnu zaradu, radi se u obračunu dopuna do minimalne zarade. Druga česta situacija je kad radnik koji ima platu jednaku minimalnoj zaradi ili je ona tek neznatno viša i ode na bolovanje za koje dobija 65% od zarade. U tim slučajevima gotovo redovno dolazi do potrebe da se doda iznos do minimalne zarade.