Definisanje i obračun dobrovoljnog PIO za zaposlene

Kartica obračuna neoporezovanog dobrovoljnog PIO
Učitavam sliku
Definisanje obustave za doborvoljni PIO
Učitavam sliku
Calculus 12 - Trejler

Podešavanje obračuna

Proverite da li je definisana poreska olakšica radnika. Idite na Osnovni podaci – Dažbine i kliknite na dugme Dažbine. Ukoliko nije definisana, definišite je, vidi sliku.

Učitavam sliku
Definisanje obustave za doborvoljni PIO

Definišite novu obustavu. Idite na “Obračun zarada – Osnovni podaci – Obustave”. Definišite obustavu kao na slici ispod:

Učitavam sliku
Definisanje dažbine - Poreska olakšica radnika

Nakon definisanja obustave potrebno je na svakom radniku koji će plaćati dobrovoljni PIO dodati obustavu. Idite na "Osnovni podaci – Radnici", kliknite na dugme “Pregled” i za svakog radnika koji plaća dobrovoljni PIO ubacite novu obustavu u tab "Obustave", vidi sliku.

Učitavam sliku
Unos obustave za dobrovoljni PIO

Idite na “Osnovni podaci – Dažbine” i dodajte poresku olakšicu za dobrovoljni PIO u stope svih tarifa koje su definisane na radnicima – PLD, PLD/OS,… a u kojima se nalaze zaposleni koji uplaćuju dobrovoljni PIO. Selektujte podprozor "Stope" i dodajte stopu "Poreska olakšica radnika" kao na slici ispod.

Učitavam sliku
Dažbine - unos porske olakšice

Obračun

Ažurirajte spisak radnika za obračun klikom na dugme "Ažuriraj". Program će automatski preuzeti obustave sa radnika u obračun zarade. Zatim stavke obračuna inicijalizujte preko dugmeta "Inicijalizacija". Prilikom inicijalizacije nije potrebno čekirati opciju "Obustave". Na kartici radnika u podprozoru za pregled obustava vidi se i obustava za dobrovoljni PIO, slike ispod.

Učitavam sliku
Obustava dobrovoljnog PIO u propisanom neoporezovanom iznosu


Učitavam sliku
Obustava dobrovoljnog PIO u iznosu ispod propisanog neoporezovanog iznosa

Klikom na "Obračun" program će obračunati zaradu i odbiti iznos za obustavu, slike ispod.

Učitavam sliku
Obustavljen dobrovoljni PIO na kartici ranika za propisani neoporezovani iznos


Učitavam sliku
Obustavljen dobrovoljni PIO na kartici ranika u iznosu ispod propisanog neoporezovanog iznosa

Napomena

Ne zaboravite da prilikom unosa podataka neophodnih za obračun potvrdite polja za uključivanje obustava u obračun:

Učitavam sliku
Zaglavlje obračuna - uključivanje obustava u obračun