Boje

Calculus 12
Definisanje boja - meni
Calculus
Definisanje boja.
Calculus 12
Calculus 12 - trejler

Do prozora "Definisanje boja" dolazi se iz opcija glavnog menija programa "Osnovni podaci", na sledeći način Tabele - Otvori - Artikli i usluge - Boje. U ostalim aplikacijama paketa klikom na opciju glavnog menija Osnovni podaci - Boje ( vidi sliku ) (vidi sliku) ili kliknite na ikonu osnovnog menija "Boje" .

U ovom delu se definišu boje koje će se koristiti pri definisanju dodatnih osobina artikala po kojima je kasnije moguće voditi magacinske kartice artikala kao i zbirni pregled artikala koji poseduju dodatne osobine ( vidi sliku ) (vidi sliku).

Calculus 12
Prozor "Definisanje boja".

Način definisanja boja

Da biste dobili neku željenu boju, opisujete je kroz zbir tri vrednosti u koloni R kao deo crvene, koloni G kao deo zelene i koloni B kao deo plave boje. Svaki deo boje varira između 0% i 100% te boje, a to je za svaku od RGB kolona predstavljeno vrednostima između 0 i 255.

Za unos brojčanih vrednosti koriste se dugmad za povećanje (inkrement) odnosno smanjenje predefinisane vrednosti od 0 do 255. Dugmad za inkrement/dekrement su predstavljena kvadratićem sa trouglom koji se nalazi pored polja za unos broja. Pritisnite strelicu nagore da biste povećali broj, odnosno nadole da biste ga smanjili. Drugi način unosa vrednosti je da preko sadržaja polja za tekst prevučete mišem i upišete broj sa tastaure.

Calculus 12
Dugmad "inkrement/dekrement".
Korisno je znati

RGB je sistem aditivne sinteze boja. U RGB sistemu boja svaki piksel je definisan sa 3 podatka koji predstavljaju vrednost 3 osnovne boje. Ovaj sistem je zasnovan na aditivnom mešanju boja (princip po kome se svetlost različitih boja kombinuje). Osnovne 3 boje ovoga sistema su crvena (Red), zelena (Green) i plava(Blue) - skraćenica RGB.

Interfejs, unos, obrada i brisanje podataka objašnjeni su u poglavljima Uputstva:

Štampani dokumenti

  • Spisak: Definisanje boja - štampa se spisak definisanih boja.