Kartice obračuna zarada

Obračuni zarada - listić "Kartice"
Učitavam sliku
Obračuni zarada - obračun akontacija
Učitavam sliku
Obračuni zarada - provera obračuna akontacije
Učitavam sliku
Calculus 12 - Trejler

Listić obračuna "Kartice"

Prozor za obračun zarada podeljen je na logičke celine (listiće). Svaki od listića sadrži skup podataka obračuna zarada koji su međusobno logički i funkcionalno povezani. Dalji rad na obračunu zarada moguć je i ima smi sl. pod uslovom da su podaci uneti u listić "Obračuni" sintaksno i semantički ispravni i kompletni. Ukoliko ste sigurni da su uneti podaci u listić "Obračuni" korektni, otvorite listić "Kartice" ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Listić "Kartice" sadrži spisak radnika kojima se obračunava zarada.

Obračun zarada može se uraditi za preduzeće u celini ili za određenu organizacionu jedinicu preduzeća. Ukoliko se obračun zarada radi samo za određenu organizacionu jedinicu, potrebno je da se potvrdi polje desno od polja za unos organizacione jedinice - "Hijerarhija". Kada je ovo polje potvrđeno ukazuje programu da u obračun zarada uključi i sve podnivoe odn. organizacione jedinice na nižim granama organizacione strukture preduzeća ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Sam listić "Kartice" dodatno sadrži još tri vertikalno postavljena listića (podlistića) koji sadrže posebne logičke celine:

  • Podlistić "Spisak" - sadrži spisak svih radnika za koje se obračunava zarada ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

  • Podlistić "Kartica" - sadrži kadrovske i obračunske podatke za svakog radnika navedenog u listiću "Spisak" ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

  • Podlistić "Dažbine" - sadrži tabelarni pregled obračunatih poreza i doprinosa na obračunatu zaradu radnika selektovanog u listiću "Kartica" ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Dugme "Ažuriraj" - ažuriranje spiska radnika za obračun

Dugme "Ažuriraj" - ažuriranje spika radnika za obračun. Klikom na dugme "Ažuriraj" ( vidi sliku ) Učitavam sliku, otvara se prozor "Import podataka tadnika iz baze/datoteke " za generisanje spiska radnika za koje se pokreće obračun zarada.

Učitavam sliku
Ažuriranje spiska radnika.

Inicijalizacija obračuna

Dugme "Inicijalizacija" - inicijalizacija osnova u karticama obračuna. Klikom na dugme "Inicijalizacija" ( vidi sliku ) Učitavam sliku, otvara se prozor "Inicijalizacija obračuna " za unos osnova, stimulacija, korekcija i ostalih osnova koji će važiti za sve radnike za koje se obračunava zarada (npr. iznos toplog obroka i regresa za godišnji odmor možete ovde uneti i važiće za sve radnike sa spiska za obračun. Osnovi se unose kao broj radnih časova i/ili iznos ili samo potvrđivanjem polja za potvrdu na kraju svakog od osnova za obračun. Ukoliko nije naveden iznos ali je polje za potvrdu potvrđeno, iniciraće se polje bez iznosa u kartici radnika gde se može naknadno uneti potreban iznos časova ili dinara. Iniciranje osnova se pokreće klikom na dugme "Iniciraj" u okviru prozora "Inicijalizacija obračuna".

Učitavam sliku
Inicijalizacija obračuna zarade.

Kada je u prozoru za inicijalizaciju obračuna na osnovu za obračun čekirano polje "", neće se inicirati upisani broj časova već broj časova izračunat na sledeći način: (za obračunski period broj radnih dana za konkretnog radnika(podrazumeva se 5x8 radno vreme) minus izostanci)* 8 * puta procenat zaposlenja.

Primer

Recimo radnik se zaposlio 6.4.2019. i imao je izostanak bolovanje 11.i 12. aprila. u inicijalizaciju mu u redovan rad unesete 168. Ako ne čekirate "" iniciraće se 168; ako čekirate "" računaće se ovako: od 6. do 30 aprila ima 20 radnih dana od toga su 2 praznici, dva je radnik bio na bolovanu, ostaje mu 16 dana koje je radio * 8 = 128. Porcenat zaposlenja je 100% pa ostaje 128 i program će upisati 128 u redovan rad tom radniku.

Trik

Inicijalizaciju osnova u karticama obračuna moguće je ponoviti više puta. Da bi ponovna inicijalizacija uspela, potrebno je da u koloni obračunato ("Obr") ovo polje ostavite nepotvrđeno za sve radnike ili samo za one za koje se inicijalizacija ponavlja a za ostale ovo polje potvrdite i posle toga inicijalizujete potrebne osnove i pokrenete inicijalizaciju. Ukoliko na spisku za obračun zarada imate veliki broj radnika, a samo za jedan manji broj treba obnoviti inicijalizaciju, levim klikom na naslov kolone "Obr" selektijte sve redove kolone i zamenite u selektovanim redovima sadržaj polja "Obr" klikom na dugme Zameni - zameni u okviru linije alata. Posle zamene pokrenite inicijalizaciju ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Inicijalizacija obračuna iz karneta

Inicijalizaciju obračuna moguće je izvršiti na osnovu popunjene evidencije radnih sati (karnet). Unos i pregled evidencije radnog vremena se obavlja direktno u prozoru "Evidencija radnih sati" klikom na dugme "Radni sati" u prozoru "Radnici". Inicijalizacija obračuna iz karneta omogućava brzi unos osnova za obračun i radnih sati u karticu obračuna za svakog radnika. Više o postupku evidentiranja radnih sati pročitajte u poglavlju Evidencija radnih sati - karnet

Učitavam sliku
Inicijalizacija obračuna zarade iz karneta.

Postupak obračuna zarada na osnovu podataka iz evidencije radnih sati

U programu za obračun zarada u prozoru "Obračuni" formirajte obračun za mesec za koji ste evidentirali radne sate, ( vidi sliku ) (vidi sliku). Zatim u istom prozoru birajte listić "Kartice" i kliknite da dugme "Ažuriraj" kako biste uvezli podatke o radnicima iz baze ili datoteke za ovaj obračun, ( vidi sliku ) (vidi sliku).

Učitaj sliku
Ažuriranje podataka o radnicima za tekući obračun zarada.

Po ažuriranju podataka o radnicima za obračun zarada kliknite na dugme "Inicijalizacija". Otvoriće se dijalog prozor "Inicijalizacija obračuna". U okviru ovog dijalog prozora kliknite da dugme "Iz karneta", ( vidi sliku ) (vidi sliku). Posle nekoliko trenutaka dijalog prozor će se zatvoriti. Sada kliknite na dugme "O b r a č u n" kako biste pokrenuli proceduru obračuna zarada na osnovu podataka o radnim satima radnika dobijenih iz evidencije radnih sati - karneta, ( vidi sliku ) (vidi sliku).

Učitaj sliku
Pokretanje obračuna na osnovu radnih sati iz karneta.

Ovim je obračun zarada na osnovu podataka o radnim satima zaposlenih dobijenih iz evidencije o radnim satima završen, ( vidi sliku ) (vidi sliku).

Učitaj sliku
Završen obračun na osnovu radnih sati iz karneta.
Calculus pravilo

Dugme "Radni sati" vidljivo je u programima "Obračun zarada" i "Kadrovska evidencija" u filteru prozora "Radnici". Dugme "Dosije radnika" vidljivo je samo u progamu "Kadrovska evidencija" u filteru prozora "Radnici" ( vidi sliku ) (vidi sliku).

Inicijalizacija obračuna iz datoteke

Inicijalizaciju obračuna moguće je izvršiti importom osnova i obustava iz datoteke. Ova inicijalizacija je predviđena da inicira proizvoljne osnove za obračun za jedan obračun. Inicijalizacija je ograničena na 30 osnova po obračunu zarada koji se importuje.

Pokretanje inicijalizacije iz programa

Za import potvrdite polje "Iz datoteke" posle čega su vidljiva polja za izbor formata importa "Format importa:" gde treba odabrati potrebnu opciju. Za ovaj primer od ponuđenih opcija izaberite "McDonald’s":

Učitavam sliku
Inicijalizacija obračuna zarade iz datoteke.

U Polju "Datoteka:" odaberite Excel file koji želite da importujete. Klikom na dugme "Iniciraj" počinje import podataka iz Excel tabele u bazu:

Učitavam sliku
Izbor datoteke za inicijalizaciju obračuna.
Napomena

Inicijalizacija briše sve prethodne kartice i eventualne inicijalizacije za odabrani obračun i odabranu organizacionu jedinicu o čemu ćete i dobiti poruku. Ukoliko niste odabrali organizacionu jedinicu obrisaće se sve inicijalizacije za obračun. Ne možete zadržati prethodnu inicijalizaciju ako želite inicijalizaciju iz Excel tabele (za odabranu organizacionu jeidnicu). Naravno nakon inicijalizacije iz Excel tabele možete menjati inicijalizovane podatke. Nakon inicijalizacije stanje u karticama će biti kao u Excel tabeli.

Opis formata Excel tabele za import

Za inicijalizaciju iz Excel tabele mora se poštovati sledeći format:

  • 1 i 2. red – proizvoljan sadržaj koji će se ignorisati pri importu.

  • 3. red – Sadržaj trećeg reda počinje da se čita od pete (E) kolone Excel lista i predstavlja naziv osnova za obračun.

  • 4. red – Sadržaj četvrtog reda počinje da se čita od pete (E) kolone i označava šta predstavlja vrednost koja je uneta u toj koloni u redovima od šest na više. Ukoliko je uneta vrednost "I" to znači da vrednost u toj koloni predstavlja finansijski iznos, "K" označava količinu časova, "F" označava koeficijent radnog mesta. Polje može biti nepopunjeno ukoliko je osnov za obračun u toj koloni takav da se za njega unosi samo jedna vrednost. Ukoliko se za neki osnov za obračun unose dve vrednosti recimo iznos i količina za taj osnov za obračun u Excel tabeli se moraju pojaviti dve kolone za taj osnov za obračun, u jednoj koloni su vrednosti koje predstavljaju iznosi a u drugoj količine što je označeno u ovom redu.

  • 5. red – Sadržaj petog reda počinje da se čita od pete kolone i predstavlja šifru tarifne grupe kojoj pripada osnov za obračun. Ukoliko se radi o tarifnoj grupi PLD ne mora se popunjavati polje. Ukoliko osnov za obračun treba da se obračunava u nekoj tarifnoj grupi koja nije PLD (recimo naknada za bolovanje) u ovo polje se unosi oznaka tarifne grupe.

    1. Kolona - proizvoljan sadržaj
      Korisnici često koriste redni broj koji je nebitan pri importu pa je ova kolona ostavljena da se koristi recimo za to. Ona mora postojati ali će se njen sadržaj ignorisati importu

    2. Kolona- matični broj
      Ovo je matični broj radnika u preduzeću, ono što se u Calculus-u 12 označava sa MBP

    3. Kolona - prezime

    4. Kolona - ime

    5. Kolona i ostale kolone desno od pete kolone su vrednosti koje se upisuju u osnove za obračun a šta predstavlja te vrednost zapisano je u redu broj četiri te kolone.

Učitavam sliku
Izgled "Sheet1" Excel datoteke za inicijalizaciju obračuna.

Sintaksna i semantička kontrola pri importu podataka

Pri importu će se vršiti kontrola poklapanja podataka iz Excel tabele i podataka iz baze u koju se importuje. Svako neslaganje generiše upozorenje. Neka neslaganja korisnik može ignorisati i nastaviti import (recimo ukoliko MBP u Excel tabeli postoji u bazi ali se ime koje je u bazi vezano uz taj MBP ne poklapa sa imenom u Excel tabeli uz taj MBP korisnik može da pristane na nastavak importa tako da se referiše na MBP kao tačan podatak. Većina nepoklapanja podataka ne dozvoljava dalji import recimo ako se u Excel tabeli pojavljuje osnov za obračun koji ne postoji u bazi.

Čitanje Excel tabele

Kada se naiđe na red u kome nije unesen MBP, Ime ni Prezime smatra se da na dalje ne postoje redovi sa podacima i prestaje se sa čitanjem redova.

Kada se naiđe na kolonu u kojoj nije popunjen treći red smatra se da na desno više nema kolona sa podacima i prestaje se sa čitanjem kolona.

Greške prilikom importa osnova i obustava

Otkrivene greške pri importu biće prikazane u prozoru "Greške prilikom importa".

Učitavam sliku
Greške prilikom importa.

Dugme "Obračun" - obračun zarada

Dugme "Obračun" - Klikom na dugme "Obračun" pokreće se proces obračuna zarada za sve radnike na spisku za obračun.

Dugme "Ažuriraj m.rad" - klikom na ovo dugme ažurira se minuli rad posle importa podataka za minulu rad iz tabele za import ili posle otklonjenih grešaka na obračunu minulog rada ustanovljenih proverom obračuna. Minuli rad se automatski preuzima iz kadrovske evidencije prilikom inicijalizacije obračuna. Osnovica za obračun minulog rada je bruto zarada bez dodataka sa koeficijentom po godini staža definisanim u osnovima za obraču i primenjuje se samo na punu godinu staža.

Dugme "Briši prazne osnove" - brisanje praznih osnova

Dugme "Briši prazne osnove" - kod obračuna zarada u preduzećima u kojima se za obračun primenjuje veliki broj osnova (smenski rad, bolovanja, godišnji odmori, stimulacije i sl.), na velikom broju kartica ostaju prazni osnovi koji se štampaju na karticama za isplatu zarade i unose bespotrebno zabunu kod radnika, pa ih treba ukloniti pre štampanja kartice obračuna za radnike. Klikom na dugme "Briši prazne osnove" brišu se koeficijenti osnova, broj časova i iznosi kod kojih je vrednost nula ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Učitavam sliku
Inicijalizacija obračuna zarade iz datoteke.

Dugme "Min.zarada" - kontrola zarada ispod minimalnih

Dugme "Min.zarada" - kontrola visine minimalne neto zarade je omogućena klikom na dugme "Min. zarada" ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Samo ukoliko je polje "Minimalna neto zarada po času" u glavnom listiću "Obračuni" - polje "Min. neto zarada po času" POPUNJENO biće omogućena kontrola minimalne zarade.

Dugme "Generiši isplate" - generisanje spiskova za isplatu po obračunu

Dugme "Generiši isplate" - klikom na dugme "Generiši isplate" otvara se prozor za generisanje isplata "Generisanje isplata", ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Učitavam sliku
Dugme "Generiši isplate".

Izborom radio dugmeta "Primeni na sve kartice" generisaće se spisak za isplatu zarada za sve radnike za koje je zarada obraćunata, ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Po izboru kliknite na dugme "Potvrdi (generiši)".

Učitavam sliku
Generisanje isplata za sve kartice obračuna.

Izborom radio dugmeta "Primeni samo na selektovane" generisaće se spisak za isplatu zarada za sve radnike koje ste selektovali, ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Po izboru kliknite na dugme "Potvrdi (generiši)".

Učitavam sliku
Generisanje isplata samo za selektovane radnike.

Generisane isplate vide se u listiću "Isplate" u kome su prikazani podaci o bankama i tekućim računima zaposlenih na koje će biti preusmerene isplate svakom zaposlenom pojedinačno u skladu sa definisanim pravilima za isplate zarada u prozoru "Radnici" - listić "Partije".

Učitavam sliku
Generisani podaci za isplate zarada.

Za pregled i štampanje spiskova za isplatu zarada i generisanje virmana za isplate pročitajte poglavlje uputstva: Isplate zarada.

Brisanje spiska za isplate

Jednom generisan spisak za isplate možete obrisati klikom na dugme "Obriši isplate". Ovim će biti obrisane generisane isplate koje ponovo možete generisati dugmetom "Potvrdi (generiši)".

Podlistić "Spisak" - spisak radnika uključenih u obračun zarade

Prva oblast listića "Spisak"

Listić "Spisak" je inicijalno prazan. Podeljen je na dve oblasti - oblast filtera i oblast u kojoj je prikazan spisak svih radnika za obračun zarade ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Filter treba podesiti prema zahtevima obračuna. Ukoliko polja filtera ostanu prazna, podrazumeva se da će spisak radnika za obračun biti popunjen svim radnicima preduzeća koji ispunjavaju kadrovske i druge uslove za obračun zarade. Postavite filter prema vašim potrebama i pokrenite ažuriranje spiska radnika za obračun. Filter listića "Spisak" sadrži zasebnu sekciju dugmadi:

  • Dugme "Ažuriraj" - klikom na dugme "Ažuriraj" ( vidi sliku ) Učitavam sliku, kreirate spisak svih zaposlenih za koje treba obračunati zaradu na osnovu podataka o zaposlenima koji zadovoljavaju neki od osnova za obračun tekuće zarade.

  • Učitavam sliku
    Ažurirani spisak radnika za isplatu zarada.
Korisno je znati

Pri ručnom unosu radnika padajuća lista radnika filtrira samo radnike sa radnim mestima koja imaju period preklapanja sa obračunskim periodom. Za unetu organizacionu jedinicu u filter vrši se dodatno filtriranje padajuće liste na radnike sa radnim mestima u zadatoj organizacionoj jedinici.

Druga oblast listića "Spisak"

Druga oblast listića "Spisak" sadrži spisak svih radnika za obračun zarade.

Učitavam sliku
Spisak radnika za obračun.

Kolone koje se nalaze u spisku radnika su: "Mbp" - matični broj radnika u preduzeću, "Radnik" - prezime i ime radnika, "Obr" - polje za čekiranje da li je za konkretnog radnika urađen obračun (automatski se potvrđuje posle izvršenog obračuna), "Neto" - iznos neto zarade radnika, "Porez"iznos poreza na bruto zaradu radnika, "Doprinos" - zbirni iznos doprinosa na teret radnika, "Bruto" - bruto iznos zarade radnika, "Potrebna sredstva" - zbir bruto zarade radnika i doprinosa na teret poslodavca predstavlja ukupna sredstva koje preduzeće mora obezbediti za isplatu zarade radniku, "Ostale isplate" - ostale neto isplate, "Obustave" - obustave od NETO zarade radnika, "Krediti" - iznos obustavljenih rata kredita radniku od NETO zarade, "Za isplatu" - zarada radnika preostala posle svih odbitaka od NETO zarade, "Doprinos na teret poslodavca / trećeg lica" - zbirno doprinosi na teret poslodavca ili tećeg lica u svojstvu isplatioca zarade radniku, "Stručna sprema" - stručna sprema radnika, "Lični koeficijent" - koeficijent uvećanja zarade radnika u odnosu na druge radnike, "% Inval." - procenat invalidnosti radnika ukoliko ga ima, "Osnovica za obračun poreza" - osnovica za obračun poreza na zarade po odbitku iznosa povlastice definisane u dažbinama, "Plaćeni porez" - plaćeni porez na zaradu radnika, "Mbp" - "Osnovica za obračun doprinosa" - osnovica za obračun doprinosa na zaradu radnika, "Propisana bruto osnovica" - propisana bruto osnovica definisana u prozoru Osnovni podaci - "Propisane osnovice za obračun", "Poreske povlastice" - poreske olakšice za radnika ukoliko ih ima, "Pol" - pol radnika i "Staus radnika" - status radnika definisan u prozoru "Radnici" u listiću "Socijalno".

Calculus pravilo

Prezimena i imena zaposlenih za koje tekući obračun nije urađen ostaju zasivljena.

Podlistić "Spisak" - unos, ažuriranje i kontrola osnova za obračun po radniku

"Kartica" u ovom listiću se unose podaci za konkretnog radnika, dok se prelazak na sledećeg zaposlenog vrši klikom na strelice. Podaci se unose u okviru logičkih celina:

Učitavam sliku
Listić za prikaz detaljne kartice obračuna za radnika.

Radio dugme "Osnovi" - spisak osnova uključenih u obračun zarade

Podprozor sa prikazom osnova za obračun zarade radniku otvara se izborom radio dugmeta "Osnovi" ( vidi sliku ) Učitavam sliku u kartici radnika.

  • Ovaj prozor je potpuno prazan ukoliko nije ažuriran spisak radnika za obračun ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Da biste popunili ovaj prozor podacima potrebno je prvo ažurirati spisak radnika za obračun zarada a zatim inicijalizovati osnove za obračun. Podaci o matičnom broju, stručnoj spremi, stažu, radnom mestu se prepisuju iz podataka o radniku - prozor "Radnici". Podatak o koeficijentu za obračun se prepisuje iz zaglavlja obračuna. Ažuriranjem spiska, kartica svakog radnika navedenog u spisku, biće automatski popunjena sledećim podacima ( vidi sliku ) Učitavam sliku :

  • Učitavam sliku
    Izgled zaglavlja kartice za radnika posle ažuriranja spiska obračuna zarada.
  • Osnovi za obračun se automatski unose u karticu obračuna radnika pokretanjem inicijalizacije osnova - dugmetom "Inicijalizacija" na podlistiću "Spisak" ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Automatski inicijalizovani osnovi se upisuju na kartice svih radnika na spisku za obračun zarada. Jednom automatski inicijalizovane osnove na kartici radnika možete dodatno ažurirati - dodavati ih ili brisati.

  • Učitavam sliku
    Uneti osnovi za obračun zarade zaposlenom.
  • Kada ste sigurni da ste pravilno inicijalizovali sve osnove za obračun, pokrenite obračun iz prozora sa spiskom svih radnika klikom na dugme "Obračun" ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Posle "masovnog" obračuna, otvorite podlistić "Kartica" i taster strelicama gore i dole selektujte karticu svakog radnika pojedinačno ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Možete bez ograničenja dodavati ili brisati pojedine osnove, saglasno podacima koji su specifični za obračuna zarade radnika. Posle svake promene kliknite na dugme Obračun.

  • Učitavam sliku
    Obračunata zarade zaposlenom.
  • Kod obračuna zarada u preduzećima u kojima se za obračun primenjuje veliki broj osnova (smenski rad, bolovanja, godišnji odmori, stimulacije i sl.), na velikom broju kartica ostaju prazni osnovi koji se štampaju na karticama za isplatu zarade i unose bespotrebno zabunu kod radnika, pa ih treba ukloniti pre štampanja kartice obračuna za radnike. Prazne osnove na karicama možete brisati i ručno ukoliko želite da neke osnove ostanu na karticama i pored toga što su prazne. Sve prazne osnove u svim karticama radnika će te obrisati klikom na dugme "Briši prazne osnove" koje se nalazi u podlistiću Spisak" ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Brišu se koeficijenti osnova, broj časova i iznosi kod kojih je vrednost nula, kao što je prikazano na slici koja sledi.

  • Učitavam sliku
    Inicijalizacija obračuna zarade iz datoteke.

Radio dugme "Obustave" - unos i pregled obustava od NETO zarade radnika

Radio dugme "Obustave" - klikom na ovo dugme otvara se prozor za pregled i unos obustava od NETO zarade ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Više o kreiranju obustava pročitajte poglavlje Obustave. Izmena ili dodavanje obustave radniku moguća je i u samoj kartici radnika - radio dugme "Obustave" ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Učitavam sliku
Radio dugme "Obustave".

Radio dugme "Krediti" - pregled dospelih rata kredita za radnika

Radio dugme "Krediti" - klikom na ovo dugme otvara se prozor za pregled obustavljene rate kredita radniku ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Rata kredita se obustavlja od NETO zarade. O načinu evidentiranja kredita pročitajte poglavlje Krediti radnika.

Učitavam sliku
Radio dugme "Isplate".

Radio dugme "Isplate" - računi banaka i blagajne za isplatu zarade radnika

Radio dugme "Isplate" - klikom na ovo dugme otvara se prozor za unos i pregled načina isplate obračunate zarade radniku. Podaci o banci, računu, partiji i procentualnom iznosu (raspodeli) isplate za svakog radnika evidentiraju se u prozoru "Radnici" - listić "Partije" ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Generisanje isplata na nivou celog obračuna zarada moguće je u listiću "Kartice" - podlistić "Spisak" - dugme "Generiši isplate". Ukoliko je potrebno izvršiti ispravku za određeni broj radnika (promena trkućeg računa za isplatu zarade i sl.) može se obaviti u prozoru "Generisanje isplata" primenom opcije digmeta "Primeni samo na selektovane" i izborom banke za isplatu zarade ( vidi sliku ) Učitavam sliku. Izmena podataka o isplatama moguća je i u samoj kartici radnika - radio dugme "Isplate" ( vidi sliku ) Učitavam sliku.

Učitavam sliku
Primeri generisanih isplata za različite banke i različite procentualne preraspodele isplata po bankama.

Podlistić "Dažbine" - obračunate dažbine za radnika

Podlistić "Dažbine" - u okviru ovog prozora izlistavaju se dažbine obračunate za radnika na čijoj se kartici obračuna zarade nalazi fokus. Sadrži tabelarni pregled obračunatih poreza i doprinosa na obračunatu zaradu radnika ( vidi sliku ) Učitavam sliku O vrstama i načinu načinu evidentiranja dažbina na zarade pročitajte poglavlje Definisanja stopa dažbina (poreza, doprinosa, taksi,...).

Učitavam sliku
Podlistić "Dažbine".

Kreiranje PDF isplatnih listića i slanje elektronskom poštom

Važno

Kako biste kreirali PDF isplatne listiće i slali ih elektronskom poštom neophodno je da instalirate PDFCreator. Najnoviju verziju PDFCretor-a možete preuzeti sa matičnog sajta proizvođača PDFCreator (Virtualni štampač za PDF dokumente). Ukoliko ste korisnik CalculusCloud-a, PDFCreator je već instaliran na aplikacioni server, i nije potrebno da instalirate PDFCreator na računar.

Isplatni listići se kreiraju i šalju kroz prozor za štampu, posle selektovanja željenih zapisa u prozoru za obračune, dugmetom "Print u PDF + E-mail", (vidi sliku) (vidi sliku)Dugme "Print u PDF + E-mail". U prvom dijalogu, (vidi sliku) (vidi sliku)Opcije za snimanje u PDF bira se folder u kojem se kreiraju PDF datoteke i dve dodatne opcije:

  • "Primeni lozinke za zaključavanje PDF datoteka"
  • "Ako ne postoji lozinka kreiraj PDF bez lozinke"

Dijalog "Opcije za snimanje u PDF" sadrži iste opcije ako se iz prozora za štampu pokrene samo "Print u PDF" (bez slanja e-mail-om). Ove opcije su vidljive samo za pojedine štampane izveštaje i samo ako u bazi postoji barem jedan radnik sa lozinkom. U tom slučaju, prva opcija je podrazumevano uključena (PDF dokumenti će se kreirati sa lozinkom). Ako u nekom trenutku želite da kreirate PDF datoteke bez lozinke, možete isključiti tu opciju. Druga opcija određuje kako će program postupati ako radnik nema definisanu lozinku. Opcija je podrazumevano isključena, što znači da radnicima bez lozinke neće biti kreiran PDF niti poslat e-mail, a u izveštaju o slanju (videti sledeće poglavlje) ti radnici će biti prikazani u sekciji "Slanje nije uspelo". Uključivanjem ove opcije, radnicima bez lozinke će biti kreiran i dostavljen nezaštićen PDF dokument.

Učitavam sliku
Opcije za snimanje u PDF.

Zatim se otvara standardni dijalog za slanje elektronske pošte, (vidi sliku) (vidi sliku)Kreiranje izveštaja o slanju, uz dodatnu opciju "Kreiraj izveštaj o slanju", koja je takođe vidljiva samo za određene štampane izveštaje i podrazumevano je uključena. Kod prvog pokretanja, treba da unesete naslov i tekst poruke i snimite u datoteku, da bi se kod sledećih slanja automatski primenjivali. Po potrebi, podesiti i ostale opcije: za e-mail program, adresu na koju se šalju poruke (poslovna ili kućna) itd. Sve podešene opcije ostaju upamćene za sledeća slanja. Dugmetom "Potvrdi" pokreće se kreiranje PDF dokumenata i slanje poruka.

Učitavam sliku
Kreiranje izveštaja o slanju.

Po završetku slanja, u folderu koji je izabran za kreiranje PDF dokumenata biće kreirana i dodatna PDF datoteka sa izveštajem o poslatim dokumentima. Naziv datoteke je u formatu MailReport_yyyy.mm.dd_HH.mm.ss.pdf. Izveštaj je podeljen u dve sekcije "Uspešno poslato" i "Slanje nije uspelo". U drugoj sekciji se prikazuju radnici koji nemaju e-mail adresu, nemaju lozinku (ako je tako izabrana opcija za kreiranje PDF-a) ili slanje nije uspelo iz tehničkih razloga. Treba imati u vidu da Calculus 12 smatra da je slanje uspelo kada je izabranom programu za e-mail dostavljena poruka sa PDF prilogom za slanje. To još uvek ne znači da je poruka stvarno uspešno dostavljena, jer e-mail adresa može da bude pogrešna ili da iz bilo kojih drugih tehničkih razloga ne bude dostavljena. Informacije o neuspešnoj isporuci trebalo bi da dobijete u Vašem e-mail programu.

Calculus pravilo

Nije neophodno importovati lozinke kako bi se slale isplatne liste putem imejla. Dovoljno je da na radnicima unesete poslovni ili lični e-mail zaposlenog. Prilikom slanja izaberite da li se isplatni listić šalje na poslovnu ili privatnu e-mail adresu.

Calculus pravilo

Sa matičnog sajta preuzmite poslednju verziju PDFCreator-a za Windows XP: PDFCreator 2.5.3 (Virtualni štampač za PDF dokumente) -

Štampani dokumenti

  • "Spisak radnika"

  • "Kartica"

  • "Isplatni listić"